Koňaková Heluš

Autor: Jana Váchová | 15.10.2016 o 9:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  71x

Niekoho poznáte celý život a neviete o ňom takmer nič. Iného spoznáte, hoc len na krátko a vpíše vám do vnútra takú stopu, že ku máte potrebu odovzdať ďalej. 

Tak sme ju začali volať, keď sme ju spoznali. Chodievala po terase, malá a schúlená, pokorná a skromná. Vedľa k „susedom“ si sadla na svoje obľúbené KB. My sme KB nemali, nemala dôvod prísť. Jej kamošky prišli. Zo zvedavosti, len tak nakuknúť. Majú radi pivko a to sme mali. Tak chodili na terasu celé leto. Na jedno, na dve, niekedy, keď bolo príliš horúco, aj na tri. Sedeli niekoľko hodín, často dlho aj mlčky. Keď už hovorili, tak o tom, aký je ten život na nič. Drahý a jednotvárny. Do toho cigaretka na dva ťahy a spoločný menovateľ SAMOTA. Len Heluš stále chýbala. Volali ju prisadnúť, ale nebolo KB, tak nemala dôvod. A ona pivko ani vínko nemá rada.

Rozhodli sme sa teda kvôli tejto útlej žienke KB kúpiť. Potešila sa ako malé dieťa a zatlieskala rukami, keď jej kamošky povedali, že už nemusí ísť k „susedom“, že už jej nalejem aj my. Koňaková Heluš bola od toho okamihu stálym „štamgastom.“ Tiež nevypila veľa, jeden, dva. Občas si dala aj do malej fľaštičky naliať, aby bolo na doma, keby bola chuť. Nikdy sa nestalo, žeby nezobrala všetkým pri stole, jedno kolo určite vždy. Bola štedrá, „sprepitné“ bolo samozrejmosť a nie práve malé. Ak by sme ho odmietli, nahnevala by sa. Bola tak naučená. Jesť ju nevidel nikto, a keď aj, dve sústa a dosť. Držala sa za brucho a bolo vidno, že jej nie je dobre. Ale smäd bol väčší ako hlad. Ostatné „kamošky“ v jej neprítomnosti hovorili, že má veľmi chudé ruky a nič neje a že to nedopadne dobre. Nedopadlo. V jeden deň neprišla. Ráno ju odviezla sanitka. Spadla doma a skolabovala. Všetky „kamošky“ zrazu vraveli, že nemala tie koňaky toľko piť. Smutno mi bolo pri tých rečiach. Veď keď platila všetkým, nikto jej to nepovedal. Nesúďte a nebudete súdení. To jediné ma v tej chvíli napadlo.

Stále leží v nemocnici a jej milované KB zostalo nedopité v chladničke. Nikto iný nikdy z neho nepil. Ja verím Heluš, že sa čoskoro vrátiš a že si medzi nás znovu sadneš so svojou dobrou náladou. Chýbaš. Nie preto, že nemá kto pozývať zvyšok partie, ale preto, že ťa máme radi. Ak by to malo byť inak, KB bude mať pre všetkých veľmi trpkú príchuť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?